HLCD-40-12.00-TD-TH-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 5
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 3
Datasheet
80 Position Cable Assembly Rectangular Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic, Reversed 1.00' (304.80mm)
HLCD-40-12.00-TD-TH-2
DigiKey Part Number
612-HLCD-40-12.00-TD-TH-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLCD-40-12.00-TD-TH-2
Description
CBL ASSM SELF-MATE 80POS 12" HDR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HLCD-40-12.00-TD-TH-2 Models
Category
Pitch - Cable
0.010" (0.25mm)
Manufacturer
Length
1.00' (304.80mm)
Series
Color
Blue, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Shielded
Part Status
Active
Cable Termination
IDC
Connector Type
Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic, Reversed
Contact Finish
Gold
Number of Positions
80
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.020" (0.50mm)