UJ20-C-V-G-SMT-P16-TR-66
DigiKey Part Number
2223-UJ20-C-V-G-SMT-P16-TR-66TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-UJ20-C-V-G-SMT-P16-TR-66CT-ND - Cut Tape (CT)
2223-UJ20-C-V-G-SMT-P16-TR-66DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ20-C-V-G-SMT-P16-TR-66
Description
CONN RCPT USB 2.0 TYPE C SMD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 2.0 Receptacle Connector 24 (16+8 Dummy) Position Surface Mount, Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UJ20-C-V-G-SMT-P16-TR-66 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Features
3.0µ" Finish Thickness
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Ingress Protection
IPX6 - Waterproof
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 3A
Connector Type
USB-C (USB TYPE-C)
Voltage - Rated
20VDC