TBP04R3-500-03BE
DigiKey Part Number
2223-TBP04R3-500-03BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP04R3-500-03BE
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 5MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP04R3-500-03BE Models
Category
Current - IEC
10A
Voltage - IEC
400 V
Series
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Color
Blue
Type
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
3
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
3
Pitch
0.197" (5.00mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
Vertical
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.472" (12.00mm)