TBP01R1-508-06BE
DigiKey Part Number
102-6410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP01R1-508-06BE
Description
TERM BLOCK HDR 6POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP01R1-508-06BE Models
Category
Current - IEC
20A
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - IEC
320 V
Series
Current - UL
16 A
Packaging
Bag
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Blue
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
6
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
6
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Contact Material
Copper Alloy
Pitch
0.200" (5.08mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
90°, Right Angle
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.335" (8.51mm)