TB005-762-02BE
DigiKey Part Number
102-6189-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB005-762-02BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 7.62
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.300" (7.62mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB005-762-02BE Models
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
2
Pitch
0.300" (7.62mm)
Current
30 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V