SLW-1678105-6A-N-D
DigiKey Part Number
2223-SLW-1678105-6A-N-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLW-1678105-6A-N-D
Description
16 X 7.8 X 10.5 MM, 6 MM RAISED
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DPDT Through Hole
EDA/CAD Models
SLW-1678105-6A-N-D Models
Category
Actuator Length
6.00mm
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Contact Material
Brass
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Circuit
DPDT
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Actuator Material
Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
Switch Function
On-On
Switch Travel
3.50mm
Current Rating (Amps)
1A (DC)
Mechanical Life
10,000 Cycles
Voltage Rating - DC
12 V