SJ3-35044A
DigiKey Part Number
2223-SJ3-35044A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ3-35044A
Description
AUDIO JACK, 3.5MM, THROUGH HOLE,
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (4 Conductor, TRRS) Connector Kinked Pin, Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SJ3-35044A Models
Category
Termination
Kinked Pin, Solder
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Connector Type
Phone Jack
Voltage - Rated
12VDC
Gender
Female
Current Rating (Amps)
1 A
Signal Lines
Stereo (4 Conductor, TRRS)
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material - Plating
Gold
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)