SJ1-43502PM
SJ1-43502PM
Understanding Audio Jack Switches and Schematics
SJ1-43502PM
DigiKey Part Number
CP-SJ1-43502PM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ1-43502PM
Description
CONN JACK 4COND 3.5MM PNL MT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (4 Conductor, TRRS) Connector Solder Eyelet(s)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SJ1-43502PM Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
Features
Mounting Hardware
Packaging
Bag
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Voltage - Rated
12VDC
Connector Type
Phone Jack
Current Rating (Amps)
1 A
Gender
Female
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)
Signal Lines
Stereo (4 Conductor, TRRS)
Contact Material - Plating
Tin
Industry Recognized Mating Diameter
Body Material
Brass
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)