SJ-25015-67 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SJ-25015-67 |
Description | AUDIO JACK, 2.5 MM, RT, 5 CONDUC |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone Phone Jack Stereo (4 Conductor, TRRS) Connector Solder |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SJ-25015-67 Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shielding Shielded |
Series | Features Board Guide, IP67 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Part Status Obsolete | Voltage - Rated 12VDC |
Connector Type Phone Jack | Current Rating (Amps) 1 A |
Gender Female | Mating Length/Depth 0.433" (11.00mm) |
Signal Lines Stereo (4 Conductor, TRRS) | Contact Material - Plating Gold |
Industry Recognized Mating Diameter | Body Color Black |
Actual Diameter 0.102" (2.60mm) | Housing Material Polyamide (PA10T), Nylon 10T |