RDS-16S-74385-SMT
DigiKey Part Number
2223-RDS-16S-74385-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-16S-74385-SMT
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 42VDC
EDA/CAD Models
RDS-16S-74385-SMT Models
Height Above Board
0.152" (3.85mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tube
Termination Style
Gull Wing
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Number of Positions
16
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-60°C ~ 125°C
Voltage Rating
42VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.291" (7.40mm)