RDS-10S-7229-R-CR
DigiKey Part Number
2223-RDS-10S-7229-R-CR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-10S-7229-R-CR
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 50V
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary with Shaft Actuator 100mA 50VDC
EDA/CAD Models
RDS-10S-7229-R-CR Models
Height Above Board
0.232" (5.90mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Actuator Type
Rotary with Shaft
Length
0.283" (7.20mm)