RDS-10S-7229-A-D
DigiKey Part Number
2223-RDS-10S-7229-A-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-10S-7229-A-D
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
EDA/CAD Models
RDS-10S-7229-A-D Models
Height Above Board
0.114" (2.90mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
10
Features
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Body Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.283" (7.20mm)