RDS-10S-1055-D
DigiKey Part Number
2223-RDS-10S-1055-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-10S-1055-D
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole Rotary for Tool Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
RDS-10S-1055-D Models
Height Above Board
0.217" (5.50mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Number of Positions
10
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyamide (PA9T)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.394" (10.00mm)