RDS-10S-1045-SMT
DigiKey Part Number
2223-RDS-10S-1045-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS-10S-1045-SMT
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
RDS-10S-1045-SMT Models
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Gull Wing
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polyamide (PA9T)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.394" (10.00mm)