PPM-2-35135-S
DigiKey Part Number
102-4566-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPM-2-35135-S
Description
CONN PWR PLUG 1.35X3.5MM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Plug 1.35mm ID (0.053"), 3.50mm OD (0.138") Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PPM-2-35135-S Models
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Insulation Color
Black
Packaging
Bag
Voltage - Rated
24VDC
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5 A
Connector Type
Plug
Mating Length/Depth
0.343" (8.70mm)
Gender
Female
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Industry Recognized Mating Diameter
1.35mm ID (0.053"), 3.50mm OD (0.138")
Contact Material - Plating
Nickel
Actual Diameter
0.053" (1.35mm ID), 0.138" (3.50mm OD)