DS04-254-2L-04BK
DigiKey Part Number
2223-DS04-254-2L-04BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS04-254-2L-04BK
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
Dip Switch SPST 4 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
DS04-254-2L-04BK Models
Height Above Board
0.144" (3.66mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
4
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.439" (11.16mm)