DS04-254-2-01BK-SMT
DS04-254-2-01BK-SMT
DIP Switches 101
DS04-254-2-01BK-SMT
DigiKey Part Number
2223-DS04-254-2-01BK-SMT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS04-254-2-01BK-SMT
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
Dip Switch SPST 1 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
DS04-254-2-01BK-SMT Models
Height Above Board
0.167" (4.25mm)
Series
Mounting Type
Surface Mount
Termination Style
Gull Wing
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.139" (3.54mm)