DS04-254-1L-06BK
DigiKey Part Number
2223-DS04-254-1L-06BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS04-254-1L-06BK
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
Dip Switch SPST 6 Position Through Hole Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
DS04-254-1L-06BK Models
Height Above Board
0.166" (4.21mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Termination Style
PC Pin
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
6
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.639" (16.24mm)