DS03-254-04BE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CTS Electrocomponents
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CTS Electrocomponents
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
Grayhill Inc.
E-Switch
In Stock: 488
KaiFeng Electronics
In Stock: 200
KaiFeng Electronics
In Stock: 100
CIT Relay and Switch
In Stock: 506
Dip Switch SPST 4 Position Through Hole, Right Angle Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS03-254-04BE
DigiKey Part Number
2223-DS03-254-04BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS03-254-04BE
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
EDA/CAD Models
DS03-254-04BE Models
Height Above Board
0.390" (9.90mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
4
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.456" (11.58mm)