DS02C-254-2L-03BE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch SPST 3 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS02C-254-2L-03BE
DigiKey Part Number
2223-DS02C-254-2L-03BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS02C-254-2L-03BE
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DS02C-254-2L-03BE Models
Height Above Board
0.378" (9.60mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Part Status
Obsolete
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Length
0.362" (9.19mm)