CP105559415
DigiKey Part Number
2223-CP105559415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP105559415
Description
PELTIER, 55 X 59 X 4.15, 10 A, W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 140.0W @ 27°C 10 A
Category
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height
4.15mm
Series
Number of Stages
Box
Current - Max
10 A
Part Status
Active
Voltage - Max
24.6 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Resistance
1.82 Ohms
Size / Dimension
Rectangular - 59.00mm L x 55.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
Qmax @ Th
140.0W @ 27°C