CMM-3729AB-38116-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CMM-3729AB-38116-TR |
Description | MIC MEMS ANALOG OMNI -38DB |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone MEMS (Silicon) 1.6 V ~ 3.6 V Omnidirectional (-38dB ±1dB @ 94dB SPL) Solder Pads |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CMM-3729AB-38116-TR Models |
Category | S/N Ratio 57dB |
Manufacturer Same Sky (Formerly CUI Devices) | Voltage - Rated 2 V |
Series | Voltage Range 1.6 V ~ 3.6 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Supply 160 µA |
Part Status Active | Port Location Bottom |
Type MEMS (Silicon) | Termination Solder Pads |
Output Type Analog | Size / Dimension 0.148" L x 0.116" W (3.76mm x 2.95mm) |
Direction Omnidirectional | Height (Max) 0.047" (1.20mm) |
Frequency Range 100 Hz ~ 10 kHz | Shape Rectangular |