CMM-2718AT-42108-TR_SideB
CUI Devices MEMS Microphones | Digi-Key Daily
CMM-2718AT-42108-TR
DigiKey Part Number
102-5091-2-ND - Tape & Reel (TR)
102-5091-1-ND - Cut Tape (CT)
102-5091-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMM-2718AT-42108-TR
Description
MIC MEMS ANALOG OMNI -43DB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone MEMS (Silicon) 1.6 V ~ 3.6 V Omnidirectional (-43dB ±1dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMM-2718AT-42108-TR Models
Category
S/N Ratio
60dB
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - Rated
2 V
Series
Voltage Range
1.6 V ~ 3.6 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
80 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
MEMS (Silicon)
Termination
Solder Pads
Output Type
Analog
Size / Dimension
0.108" L x 0.073" W (2.75mm x 1.85mm)
Direction
Omnidirectional
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 10 kHz