CAF-A238B-120-300
DigiKey Part Number
2223-CAF-A238B-120-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAF-A238B-120-300
Description
AC FAN, 120 X 120 X 38 MM, 100 ~
Detailed Description
Fan Tubeaxial 110VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 52.4 CFM (1.47m³/min) 2 Wire Leads
Noise
29.0dB(A)
Series
Power (Watts)
7.10W
RPM
1800 RPM
Voltage - Rated
110VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
25.8mm
Current Rating (Amps)
0.150A
Air Flow
52.4 CFM (1.47m³/min)
Static Pressure
0.080 in H2O (19.9 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 25°C