CAF-A225S-220-350
DigiKey Part Number
2223-CAF-A225S-220-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAF-A225S-220-350
Description
AC FAN, 120 X 120 X 25 MM, 220 ~
Detailed Description
Fan Tubeaxial 220VAC Square - 120mm L x 120mm H Sleeve 53.9 CFM (1.51m³/min) 2 Wire Leads
Noise
37.3dB(A)
Series
Power (Watts)
11.50W
RPM
2000 RPM
Voltage - Rated
220VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
25.8mm
Current Rating (Amps)
0.100A
Air Flow
53.9 CFM (1.51m³/min)
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
30000 Hrs @ 25°C