35PZK1000M10X20
DigiKey Part Number
1189-35PZK1000M10X20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35PZK1000M10X20
Description
CAP ALUM HYBRD TH 35V 1000UF 20%
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
675 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.5 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1000 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C