35JGV10M5X6.1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1 504
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 2 509
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 794
Chemi-Con
KEMET
Nichicon
In Stock: 423
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
35JGV10M5X6.1
DigiKey Part Number
1189-35JGV10M5X6.1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35JGV10M5X6.1
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35JGV10M5X6.1 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
28 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
42 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C