16MU473KY11608
DigiKey Part Number
1189-4324-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-4324-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-4324-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16MU473KY11608
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 16VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 16V Acrylic, Metallized 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16MU473KY11608 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Tolerance
±10%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
16V