SMLA12ENTT86
DigiKey Part Number
846-SMLA12ENTT86TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SMLA12ENTT86CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SMLA12ENTT86DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLA12ENTT86
Description
LED GREEN 1611 SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 527nm LED Indication - Discrete 3V 2-SMD, No Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Mfr
Current - Test
5mA
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Package / Case
2-SMD, No Lead
Color
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.15mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.65mm
Lens Size
1.20mm x 0.55mm