SML-D12Y8WT86C
DigiKey Part Number
SML-D12Y8WT86CTR-ND - Tape & Reel (TR)
SML-D12Y8WT86CCT-ND - Cut Tape (CT)
SML-D12Y8WT86CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SML-D12Y8WT86C
Description
LED YELLOW 1608 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2.2V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
SML-D12Y8WT86C Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Mfr
Current - Test
20mA
Digi-Reel®
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Grade
Automotive
Color
Qualification
AEC-Q102
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.65mm
Lens Size
1.20mm x 0.80mm