SML-A12P8TT86
DigiKey Part Number
846-1158-2-ND - Tape & Reel (TR)
846-1158-1-ND - Cut Tape (CT)
846-1158-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SML-A12P8TT86
Description
LED GREEN CLEAR 1611 SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 560nm LED Indication - Discrete 2.2V 2-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SML-A12P8TT86 Models
Category
Lens Size
1.20mm x 0.55mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.2V
Series
Current - Test
20mA
2-SMD, No Lead
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
1.60mm L x 1.15mm W
Lens Transparency
Clear
Height (Max)
0.65mm