RV2C010UNT2L
DigiKey Part Number
RV2C010UNT2LTR-ND - Tape & Reel (TR)
RV2C010UNT2LCT-ND - Cut Tape (CT)
RV2C010UNT2LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV2C010UNT2L
Description
MOSFET N-CH 20V 1A DFN1006-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 1A (Ta) 400mW (Ta) Surface Mount VML1006
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RV2C010UNT2L Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 1mA
Mfr
Vgs (Max)
±8V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
40 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
400mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
VML1006
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.2V, 4.5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
470mOhm @ 500mA, 4.5V