RQ5P010SNTL
DigiKey Part Number
RQ5P010SNTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ5P010SNTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ5P010SNTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ5P010SNTL
Description
MOSFET N-CH 100V 1A TSMT3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 1A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount TSMT3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
3.5 nC @ 5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
140 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
700mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
520mOhm @ 1A, 10V