RQ5C020TPTL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
P-Channel 20 V 2A (Ta) 700mW (Ta) Surface Mount TSMT3
RQ5C020TPTL
DigiKey Part Number
RQ5C020TPTLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RQ5C020TPTLCT-ND - Cut Tape (CT)
RQ5C020TPTLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ5C020TPTL
Description
MOSFET P-CH 20V 2A TSMT3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.9 nC @ 2.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
430 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
700mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
135mOhm @ 2A, 4.5V