RH6L040BGTB1
DigiKey Part Number
846-RH6L040BGTB1TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RH6L040BGTB1CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RH6L040BGTB1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH6L040BGTB1
Description
NCH 60V 65A, HSMT8, POWER MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 40A (Tc) 59W (Tc) Surface Mount 8-HSMT (3.2x3)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
18.8 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1320 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
59W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-HSMT (3.2x3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.1mOhm @ 40A, 10V