RGT30NS65DGC9
DigiKey Part Number
RGT30NS65DGC9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGT30NS65DGC9
Description
IGBT TRENCH FS 650V 30A TO-262
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 30 A 133 W Through Hole TO-262
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Gate Charge
32 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
18ns/64ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 15A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
30 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
45 A
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 15A
Supplier Device Package
TO-262
Power - Max
133 W