RF201LAM4STR
DigiKey Part Number
RF201LAM4STRTR-ND - Tape & Reel (TR)
RF201LAM4STRCT-ND - Cut Tape (CT)
RF201LAM4STRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF201LAM4STR
Description
DIODE STANDARD 400V 1.5A PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1.5A Surface Mount PMDTM
EDA/CAD Models
RF201LAM4STR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
30 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 400 V
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
PMDTM
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1.5 A