RBR2VWM60ATFTR
DigiKey Part Number
846-RBR2VWM60ATFTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RBR2VWM60ATFTRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RBR2VWM60ATFTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR2VWM60ATFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDE
Detailed Description
Diode 60 V 2A Surface Mount PMDE
EDA/CAD Models
RBR2VWM60ATFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 60 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
PMDE
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)