RBR2MM60BTFTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RBR2MM60BTFTR |
Description | DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDU |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 60 V 2A Surface Mount PMDU |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RBR2MM60BTFTR Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 60 V |
Mfr | Grade Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Qualification AEC-Q101 |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V | Supplier Device Package PMDU |
Current - Average Rectified (Io) 2A | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 2 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |