RB501SM-30FHT2R
DigiKey Part Number
RB501SM-30FHT2RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB501SM-30FHT2RCT-ND - Cut Tape (CT)
RB501SM-30FHT2RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB501SM-30FHT2R
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 100mA Surface Mount EMD2
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB501SM-30FHT2R Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 10 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
EMD2
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
350 mV @ 10 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed