RB168VWM200TR
DigiKey Part Number
846-RB168VWM200TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB168VWM200TRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB168VWM200TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB168VWM200TR
Description
200V 1A, PMDE, ULTRA LOW IR SBD
Detailed Description
Diode 200 V 1A Surface Mount PMDE
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
600 nA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
PMDE
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
175°C