RB168VWM-30TR
DigiKey Part Number
846-RB168VWM-30TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB168VWM-30TRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB168VWM-30TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB168VWM-30TR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A PMDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 1A Surface Mount PMDE
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
600 nA @ 30 V
Part Status
Active
Supplier Device Package
PMDE
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
690 mV @ 1 A