RB168VAM-60TR
DigiKey Part Number
846-RB168VAM-60TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB168VAM-60CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB168VAM-60DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB168VAM-60TR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A TUMD2M
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A