RB160MM-60TR
DigiKey Part Number
RB160MM-60TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB160MM-60CT-ND - Cut Tape (CT)
RB160MM-60DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB160MM-60TR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDU
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount PMDU
EDA/CAD Models
RB160MM-60TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 60 V
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 1 A