RB060M-60TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rohm Semiconductor
In Stock: 126 395
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Direct
onsemi
Similar
Diodes Incorporated
Panjit International Inc.
Diode 60 V 2A Surface Mount PMDU
RB060M-60TR
DigiKey Part Number
846-RB060M-60TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB060M-60CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB060M-60DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB060M-60TR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A PMDU
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Last Time Buy
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDU
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
610 mV @ 2 A