R6007JND3TL1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rohm Semiconductor
In Stock: 2 478
Datasheet
N-Channel 600 V 7A (Tc) 96W (Tc) Surface Mount TO-252
TO-252
4th Gen Super Junction MOSFETs R60xxYNx
R6007JND3TL1
DigiKey Part Number
R6007JND3TL1TR-ND - Tape & Reel (TR)
R6007JND3TL1CT-ND - Cut Tape (CT)
R6007JND3TL1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R6007JND3TL1
Description
MOSFET N-CH 600V 7A TO252
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
7V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17.5 nC @ 15 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Not For New Designs
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
475 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
96W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
780mOhm @ 3.5A, 15V