GMR100HTCFIR220 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
220 mOhms ±1% 7W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
GMR Shunt Resistors
GMR100HTCFIR220
DigiKey Part Number
846-GMR100HTCFIR220TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-GMR100HTCFIR220CT-ND - Cut Tape (CT)
846-GMR100HTCFIR220DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMR100HTCFIR220
Description
RES 0.22 OHM 1% 7W 2512
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GMR100HTCFIR220 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)