EDZVT2R7.5B
DigiKey Part Number
EDZVT2R7.5BTR-ND - Tape & Reel (TR)
EDZVT2R7.5BCT-ND - Cut Tape (CT)
EDZVT2R7.5BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDZVT2R7.5B
Description
DIODE ZENER 7.5V 150MW EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 150 mW ±2% Surface Mount EMD2
EDA/CAD Models
EDZVT2R7.5B Models
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 4 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
150 mW