BU33UC3WG-TR
DigiKey Part Number
BU33UC3WG-TRTR-ND - Tape & Reel (TR)
BU33UC3WG-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
BU33UC3WG-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU33UC3WG-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 5-SSOP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-SSOP
EDA/CAD Models
BU33UC3WG-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
ON/OFF
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
5-SSOP
Voltage Dropout (Max)
0.22V @ 300mA