BU33SD5WG-TR
DigiKey Part Number
BU33SD5WG-TRTR-ND - Tape & Reel (TR)
BU33SD5WG-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
BU33SD5WG-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU33SD5WG-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 5-SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 5-SSOP
EDA/CAD Models
BU33SD5WG-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
68dB (1kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
5-SSOP
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 100mA